Yapay Zekâyla Çalışmak

13 Mayıs 2024
Özel Dosya: Yapay Zekâ

CANAN YILMAZ

Fotoğrafa 1989 yılında İzmir Fotoğraf Sanatı Kurumu’nda başladım. Fotoğrafı belgesel ve kurgu olarak ikiye ayırdığımız o dönemde ben karanlık odamı kurarak, siyah-beyaz kurgu fotoğraflar düşledim ve ürettim.

O dönem aynı bakış açısına sahip olduğum arkadaşlarla düzenli fotoğrafa çıkar, kimimiz kostüm ve modelle çalışır, kimimiz ise karanlık odada birleştirmek üzere doğadan görsel materyaller toplardı. Bizim için fotoğraf, anı yakalamanın çok ötesinde düşlerimizi, düşüncelerimizi ışık ve optik imkânlar çerçevesinde kâğıda aktarmaktı.

Hope (Umut)
Hidden (Gizli)

Fotoğrafla geçen 30 yılı aşkın süre içinde önce aydınlık oda (fotoğraf işleme programları) ve arkasından dijital fotoğraf makinaları ile tanıştık. İlk günlerden bu  yana  fotoğraf alanındaki gelişmeler her zaman pek çok tartışmalara neden oldu. Tartışmalar, “Fotoğraf sanat mıdır“ sorusuyla başladı. Manipülasyonlarla devam etti, şimdilerde yapay zekâ unsuru eklenerek sürüyor. 

Benim yapay zekâ ile serüvenim
2023’Te Kadınlar Günü için bana bir NFT sergisi açma teklifinin gelmesiyle başladı. Daha önce araştırmalarım olmuştu ama hiç gün yüzüne çıkan bir eserim  yoktu. 

Benim için çok heyecan vericiydi.

Önce temanın “Anadolu ve Kadın” olmasında karar kıldım. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde çektiğim çok sevdiğim fotoğraflarımı bir klasörde topladım.  

Anadolu’nun binlerce yıllık tarih ve kadim kültürleriyle yoğrulmuş kadınını, özgür ve güçlü olarak fotoğraflarıma eklemek istiyordum.  Kadınların gözleri, bu eski coğrafyanın derin hikayelerini anlatmalı, yüzleri yaşamın zorluklarına rağmen hâlâ umudu, sevgiyi  ve güzelliği yansıtmalıydı.

Bu kapsamda yapay zekâyla çalışmalarım yaklaşık on bir ay sürdü.  Bana göre bir modelle çalışmaktan çok daha keyifli ve yaratıcı idi.  Fotoğraflarımı yapay zekâda işlendikten sonra tekrar fotoğraf işleme programları ile düzenledim. Yaşamın renklerini de ekleyince “ Anadolu Aşkına” ortaya çıktı. Sonrasında her biri NFT haline getirildi. Şu anda   https://opensea.io/collection/for-the-love-of-anatolia adresinde yayında.

Anadolu’nun her köşesinde kadınlar sanatsal dokunuşları ile bu toprakların büyüleyici bir resmini oluşturdular.

Otuz beş yıl önce fotoğraftan buralara ulaşacağımızı hayal bile edemezdim. Ancak teknolojinin  fotoğrafa  getirdiği her yenilik beni çok mutlu etti ve umutlandırdı. Yaratıcılığın sınırlarının ortadan kalktığını her defasında daha çok hissettirdi. 

Fotoğraf; benim hayatı anlamlandırma biçimim,  varoluşsal bir tutkum.  Şu an bu çalışmalar görsel eser olarak adlandırılsa da başlangıç noktaları ışık, optik yani fotoğraftır. Çalışmalarıma her an yeni bir şeyler keşfetme merakı ile dijital dünyanın olanaklarını kullanarak devam etmekteyim. 

.