Vampir Kelebekler

Vampir Kelebekler
Fatma Yangın Ekşioğlu
Çocuk Romanı
Küçük Ev Yayınları
Ankara, Eylül 2023
84 sayfa

Rize’nin Pazar ilçesinde dünyaya gelen Fatma Yangın Ekşioğlu, Gazi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Bölümünü dönemin siyasi koşulları nedeniyle yarım bıraktı. Çocuklar için kaleme aldığı dokuzuncu kitabı Vampir Kelebekler, Küçük Ev Yayınları tarafından okurla buluşturuldu. 

10-12 yaş grubu çocuklara seslenen yapıtta okur, bir televizyon haberiyle yaşamlarında önemli değişiklikler olan dört kişilik bir aileyle tanışıyor. Aile üyeleri (anne, baba, Aydın ve Ayla) haberde sözü geçen “Miras Sorgulama” uygulamasını kullanarak Karakonak köyünde, içinde bir konak bulunan arazinin kendilerine miras kaldığını öğrenince “Hele gidip bir görelim.” diyerek yollara düşer. Hem kendilerine kalan mirası görmek hem de bu vesileyle tatil yapmak düşüncesi onları heyecanlandırır. 

Köylüler tarafından misafirperverlikle karşılanırlar. Köyde onları rahatsız eden tek olay, attıkları her adımda ürkerek zıplayan, sert kanatlı küçük kelebeklerdir. Her bitkinin üzerinde onlarca kelebek vardır. Zıpladıklarında yüzlerine çarptıkları kişilerin canlarını acıtır. Bilinen narin kelebeklerden farklıdırlar. Köylülerin “vampir kelebekler” diye adlandırdıkları bu canlılar, o yıl ortaya çıkmış ve birden çoğalmıştır. Yapıştıkları bitkinin öz suyunu emerek onu kuruturlar. 

Vampir kelebeklerin ardına düşen Aydın, karşılaştığı intikam öyküsüyle sarsılacak ve başına olmadık işler açacaktır. 

.