terin yaktığı bir yaradan

Kasım 2023
VEYSEL ÇOLAK


1970 yılında Demokrat İzmir gazetesiyle tanıştım. Genel Yayın yönetmeni Attilâ İlhan’dı. Her çarşamba sanat edebiyat sayfası veriyordu. Yazdığım şiirleri ona gönderdim. Her hafta yayımladı. Lise birinci sınıf öğrencisiydim.

Sonrasında Yeni Dergi, Yeni A Dergisi gibi dergilerde yazmaya başladım. Lise son sınıfa geldiğimde bilinen biri olmuştum. Attilâ İlhan da İzmir’den ayrılmış, Ankara’da Bilgi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni olmuştu. Şiirlerimi basacağını söyledi. “Umut” dizisi yapıp o diziden basacaktı kitabımı. Ben istemedim. “Umut” dizisi bana itici gelmişti. Sen şair değilsin demekti bu. Kabul etmedim.

Bir süre sonra Milliyet Sanat dergisi “En Başarılı Genç Şair Yarışması” açtı. O yarışmaya katıldım. Seçilen dört şairden biri oldum. (Diğerleri Abdülkadir Bulut, Mehmet Taner, İsmail Uyaroğlu) Jüride Behçet Necatigil, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Oktay Rıfat, Necati Cumalı, Hilmi Yavuz, Zeynep Oral vardı. Bu ödülü almak güven vermişti bana.

Cem Yayınları'”na mektup yazarak kitabımı basıp basamayacakları sordum. Dosyamı istediler hemen. Yine kısa sürede basacaklarını bildirdiler. Bastılar. Editörlüğünü Refik Durbaş yapmış. Fazıl Hüsnü Dağlarca, Behçet Necatigil, Arif Damar’a ödedikleri telif ücretini bana da ödediler. Hemen arkasından da “Sen Balık mısın?” adlı çocuk şiirlerinden oluşan kitabımı da yayımladılar. İlk kitabım Terin Yaktığı Bir Yaradan altı bin basıldı. Dört ayda da tükendi.