Savruluş

SAVRULUŞ
Leyla Serpil
Roman
İzan Yayıncılık
2. Basım, 2023, Ankara
252 sayfa

Ankara’da dünyaya gelen Leyla Serpil, liseyi bitirdikten sonra çalışma yaşamına atıldı. Eşinin diplomat olması nedeniyle Paris, Lahey, Kuveyt’te yaşadı. 1987 yılında Aile Sağlığı ve Nüfus Planlaması Vakfı Öykü Yarışması’nda “Karar” adlı öyküsüyle üçüncülük ödülü aldı. Onu yeni ödüller izledi. İlk öykü kitabı Özgürlükle Ölümün Öpüştüğü An, 2006’da okurla buluştu.

Yaşanmış bir olaya dayanan ilk romanı Savruluş, 2014’te yayımlandı. Kitabın 2. Baskısı İzan Yayınları tarafından 2023’te yapıldı.  

Savruluş, kızı spastik cerebral palcy hastası olan bir annenin, onu yaşama bağlayabilmek için verdiği mücadeleyi konu ediniyor. Okur, kitabın ilk sayfalarında bu mücadelenin anne-kızın intiharıyla sonuçlandığını öğreniyor: “Ayça’yla ben artık yolun sonuna geldik. İkimizin de yaşadığımız hayatları sürdürmeye gücümüz kalmadı. Yaşadıklarımız sonunda ikimizi de canından bezdirdi ve biz kızımla birlikte kimileri için nimetlerle kimileri için acılarla dolu bu tuhaf dünyayı ve yazık ki içinde yaşayan sizleri, denizi, güneşi, ağacı, çiçeği, böceği, kediyi, kurdu, kuşu yani bütün sevdiklerimizi terk etmeye karar verdik.” (s. 15)

Leyla Serpil, http://www.starkibris.net’te 30.07.2022’de yayımlanan söyleşisinde Zeynep Yenen’in “Okuyucularımız için bu romanın yola çıkış noktasını açıklayabilir misiniz?” sorusunu şu biçimde yanıtlıyor: “Benim ablam cerebral palcy hastası bir kız çocuk annesiydi. Uzun bir hikayeleri, çok çetin bir yaşamları oldu anne-kızın. Kitapta anlattığım yaşam yolculukları birlikte intihar etmeleri ile sonlandı. Bana da o iki kahraman kadının savaşımlarını yazmak kaldı. Sanki bir borç ödemekti benim için. Hayatı bu kitap aracılığıyla mahcup etmekti. Bu kadar da insafsız olunur mu ey hayat demekti. Zordu yazmak, yeniden yeniden yaşamak… Çok zor. Ama işte yokluğa karışmadılar. Durup durup anıyoruz onları Savruluş’u her konuştuğumuzda.”