Sahi Adım Neydi?

Polat Özlüoğlu
Öykü
İthaki Yayınları
Ekim 2023, İstanbul
176 sayfa

Sahi Adım Neydi, Polat Özlüoğlu’nun beşinci öykü kitabı. On bir öyküden oluşan kitap, İthaki Yayınları etiketiyle Ekim 2023’te okurla buluştu.

“İçime dert olan meseleleri, adaletsizlikleri, yük olan yoksunlukları, uykusuz bırakan hadiseleri dillendirmek, edebiyat aracılığıyla paylaşmak için yola çıktım.” diyen yazar diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da yine toplumsal olayları, yoksulları, yoksunluk içinde olanları, ötekileştirilen bireyleri, göçmenlerin sorunlarını, kimliğini arayanları, bulamayanları, umutsuz aşkları, terk edişleri, geride kalışları, kopkoyu yalnızlıkları  ve daha pek çok konuyu üzerinde titizlikle çalışılmış bir dille anlatıyor.

 Hayatın değişik yönlerinden darbe almış, kendisi olamamış, kendini bulamamış, neredeyse bir adı bile olmayan, kimliğini kuramamış bireylerin karakter olarak seçildiği derdi olan öyküler Polat Özlüoğlu’nun öyküleri. Gazetecilik mezunu olan yazar, ev içlerinden çok çevresindeki olayları, gelişmeleri, toplumsal travmaları izliyor, onları kendi süzgecinden geçirip, kendi duyarlılığını da ekleyerek öyküleştirmiş. 

Süleyman Turna ile yaptığı söyleşide “Hikâye anlatıcısı olarak dünyanın ağrısını içimde hissediyorum ve bundan kurtulmak, hafiflemek arzumdan dolayı yazıyorum. Elimi kolumu bağlayan durumlara, vicdanımı rahat bırakmayan olaylara, içimi acıtan ülke ve dünya tarihindeki karanlık zamanlara dair yazmayı, vicdan borcumu kalemimle ödemeyi önemli buluyorum.” diyor yazar.

Evrensel konuları etkili kurgulara dönüştürüp işlevsel bir dil ile anlattığı öyküleri aracılığıyla okurun dünyasına girmeyi, onunla yol almayı,  onun gözü kulağı, yüreği olmayı başarıyor yazar. Sonuna, öyküler yazılırken dinlenen müziklerle ilgili bir listenin de eklendiği Sahi Adım Neydi,  bireysel dünyamızın derinliklerine ineceğimiz, kendi keşfimizi yapacağımız bir kitap aynı zamanda.