Mal Sayımı

CAVİT İNAM

Mal Sayımı
Erlend Loe
Yapı Kredi Yayınları
İstanbul 2023
Çev. Dilek Başak
112 s.

Norveçli yazar Erlend Loe  sinema, edebiyat, gazete muhabirliği ve senaryo yazarlığı üzerine çalışmaları olan bir yazardır. Üniversitede sinema (Danimarka Film Okulu) ve edebiyat eğitimi alır. Bir süre psikiyatri kliniğinde çalışır. Gazete muhabirliği sonrasında yazarlık mesleğinde karar kılar. Romanları yanında çocuk kitapları da olan yazar  ilk romanı Kadının Fendi ile ünlenir, çok sayıda prestijli ödüle değer görülür. Eserleri otuz dokuz ülkede yayımlanır.  Erlend Loe, romanlarında modern insanın betimlemesini yaparken ironi, abartı ve mizah unsurlarını da etkin bir biçimde kullanır. 

Ülkemizde Doppler romanı ile tanınan Erlend Loe’nun, Mal Sayımı da dahil tüm yapıtlarını Oslo’da öğretmenlik görevini sürdüren Dilek Başak dilimize çevirdi. Kitap Ekim 2023’te Yapı Kredi Yayınları etiketiyle okurla buluştu. Dünya düzenine karşı duruşu ve eleştirel yaklaşımı ile bilinen Erlend Loe, bu romanında da basit, sade, akıcı ve ironik üslubuyla toplumsal yapıya, sanat dünyasına ve insanlık hallerine farklı boyutlardaki yaklaşımıyla dikkat çekiyor.

Mal Sayımı; Norveç’te yaşayan, 1970’li yılların önemli şairlerinden Nina Faber’in sanat yaşamı üzerinden kurgulanmış bir romandır. Geçen yıllar içinde, şiir sanatındaki gelişmelere ayak uyduramayan Nina Faber, klasik çizgisini korumakta ısrarlı olması nedeniyle sanat çevrelerinden uzaklaşmıştır. Yaşadığı bireysel ve ailevi sorunlar ruhsal yapısında tahribata yol açmış, onun üretkenliğini engellemiştir. Şair Nina Faber’in, İstanbul’a yaptığı bir seyahat sonrası Oslo’ya döndüğünde yayımladığı Boğaziçi adlı şiir kitabı bağlamında gelişen olaylar dizisi, Mal Sayımı‘nın konusunu oluşturmuştur. Şiir kitabının kamuoyunda yeterli ilgiyi görmemesi ve aldığı olumsuz eleştiriler nedeniyle şairin okuma yapacağı kitap kulübündeki söyleşisi, mal sayımı gerekçesiyle iptal edilir. Bu durum Nina Faber’in taşkın ve olumsuz davranışlar geliştirmesine neden olur. Bu doğrultuda gerçekleşen dramatik ve mizahi gelişmeler olay örgüsü içinde yer alır. 

.