Kelebeğe Dokunma

Kelebeğe Dokunma
Emine Azboz
Öykü
İzan Yayıncılık
2023 Ankara
127 sayfa

Eğitimci yazar Emine Azboz’un Konya’nın Ereğli ilçesinde başlayan yaşam serüveni bugün Muğla Datça’da sürüyor. Edebiyat dünyasına 1991’de yayımlanan şiir kitabıyla (Acılarımın Çiçekleri) giren yazarın son kitabı Kelebeğe Dokunma.

Kitapta sayfa sayıları 12 ile 23 arasında değişen yedi öykü yer alıyor.  Kitaba adını veren Kelebeğe Dokunma kitabın ilk öyküsü. 

Bu; incecik bedeni, süzülmüş yüzüyle on sekizinden küçük gösteren Narin’in öyküsü. Doğup büyüdüğü topraklardan uzakta bir hastane odasında, duvarın yanında bir yatakta okurun karşısına çıkan Narin, artık o kelebek gibi olan genç kız değidir. Kolu kanadı kırılmıştır. Üstelik onun kolunu kanadını kıranlar en yakınlarıdır. Başta onu “Kelebeğim!” diye seven, cahil ama iyi insan babası Kelikçi’nin Memiş. Çocukları, özellikle de kızı Narin sefil olmasın diye el memleketine (Almanya’ya) göçmeyi göze alan babası. Narin’in yüreğinin kanadı sevdaya değince birdenbire bambaşka bir adama dönüşen babası. Dini dinine, dili diline, töresi töresine benzemeyen Paul de sevdalanır Narin’e. Sevdalanır da… Kıyılır sevdalarına. Kelebeğe dokunulmuştur. Geriye “Kelebeğe dokunma!” feryadı kalır. Kime ulaşır? Başka Narinlere merhem olur mu? Umut odur. 

Emine Azboz’un kitapta yer alan diğer öyküleri de kadınlara/kelebeklere değen öyküler. İçinde yaşadığımız toplumun, çoğu zaman da cahil, yoksul insanlarının gerçekleri… Kadınla erkeğin birbirinin içine geçen yazgıları… “Sen iyi değilsen ben nasıl iyi olabilirim?” İyi olma umudu…