iÇGÖÇ

İçgöç
Salih Öztürk
Şiir
Kurgu Kültür Merkezi Yayınları Mart 2023, Ankara
79 sayfa

Uzun yıllar Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrılan Salih Öztürk’ün Batman’da başlayan yaşam serüveni İzmir’de sürüyor. Edebiyat dünyasına 2010’da yayımlanan şiir kitabıyla (Şimdi Bir Martı Çaksa) giren şairin son kitabı İçgöç.

Ertuğrul Aydın ‘a ithaf edilen İçgöç üç bölümden/şiirden oluşuyor: Hayat, Aşk, Yol.

Her hayat bir aşktır/Olmadan anlayamazsın” dizeleriyle başlayan birinci bölümde çocukluğa, anne – babaya, çocuklukta dinlenen anlatılara, onlardan biriktirilenlere dair şiirler yer alıyor. Şair,  çocukluğu “Göç tarihidir çocukluğum” diye tanımlıyor. Bu bölümde okuru yokluk, yoksulluk, yoksunluk ve mücadele ile erken tanışanların,  çocukluğu ile erken vedalaşanların, kendi içinde erken göçenlerin dizelere yansıyan, imgelerle güçlenen duygu durumları karşılıyor.

“AŞK” bölümü de birinci bölümle bağlantılı iki dizeyle açılıyor:  “Her aşk bir hayattır/Doğmadan anlayamazsın” Aşkın dille, yürekle, coğrafyayla, doğayla iç içeliği önem kazanıyor bu bölümde. “Seni yasaklı dilimle seviyorum” diyen şair, şiiri ve aşkı doğa ile iç içe örüyor. 

Yola çıkan kimse masum değildir” dizesiyle başlıyan “YOL” bölümünde şair, her türlü yol ve yolculuk halini şiirin o kendine özgü diliyle anlattıktan sonra “Gidenlere/Borçlu değilim/Selamlarım yazılmadı veresiye defterine/Kızıl kor aksın nehirlerim/Ve döneceğin yer varsa ey yolcu/Gitmemişsindir” dizeleriyle okurunu da yeni bir yolculuğa davet ederek şiirlerini bitiriyor.