Her Edebiyat Eseri Uyarlanabilir mi?

21 Eylül 2023
Kamil Akdoğan
Yayıncı-Yazar

Sinema ve edebiyat yan yana gelince ilk akla gelen konu uyarlamalar…

Çok başarılı örnekler de var, çok başarısız olanlar da…

Başarısız olanların sayısı muhtemelen başarılı olanlardan daha fazla diye düşünüyorum ama bir uyarlamanın iyi ya da başarısız olacağını en iyi yönetmenler kestirebileceği için filmlendirilmesi zor hatta imkansız edebiyat eserlerini seçmeyeceklerini öngörerek böyle bir istatistiğin bile mümkün olamayacağını söylemek gerekir. Öte yandan böylesi örnekler yani yönetmen için neredeyse ayağına sıkmak anlamına gelebilecek uyarlamalar da yok değil.

Perfume (2006) bunlardan biri bence. Filmi hiç izlememiş birinin bile “koku”nun sinemada nasıl anlatılabileceğini düşünmesi gerekir bence. Bir koku belki bir biçimde filmle anlatılabilir ama bir romanda çok daha kolay ve doğru anlatılacağı çok net. İşin tuhafı bu netliğe rağmen başta IMDB puanları olmak üzere pek çok faktör böyle bir filmi başarılı göstermek için elinden geleni yapar. Koku’nun IMDB puanı 7.5’tir.

O zaman soru şu şekilde değişebilir belki. Her edebiyat eseri uyarlanabilir mi ya da uyarlanmalı mıdır? Gönlünüzden hayır deseniz de uyandıracağı merak bile yeterli.