Gölgemi Aldım Yanıma

18 Nisan 2024

Gölgemi Aldım Yanıma
Satı Erdem Ulusoy

Öykü
Kanguru Yayınları
Mart 2024, Ankara
74 sayfa

Eğitimci Yazar Satı Erdem Ulusoy’un ilk öykü kitabı Gölgemi Aldım Yanıma Kanguru Yayınları tarafından okurla buluşturuldu. On üç öykünün yer aldığı kitabın arka kapak yazısında Kanguru Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Aydın Şimşek, Ulusoy’un kalemini şöyle değerlendiriyor:

“Satı Erdem Ulusoy’un yeni öykü kitabı Gölgemi Aldım Yanıma duyarlığı yüksek öykülerden oluşuyor. Gündelik hayatın koşuşturması içinde önümüzden akıp giden dramatik olgulara uyarıcı vurgular yaparak hem kendisini hem de toplumu sorumlu bir alanda ödevlendiriyor. Görünen gerçeğin üstünü örttüğü, örtmeye çalıştığı her alana yönelen bir kalem ve anlatı diliyle yapıyor bunu. Cesur bir atılım… Bir öykücüden beklenen incelik ve gözüpeklikle… Okudukça daha derine çekilip bir yüzleşme alanı açan bu öyküler okurlara da iyi gelecektir.” 

Kitaba adını veren “Gölgemi Aldım Yanıma” adlı öyküde okur, yirmi yıl aradan sonra yeniden huzur evinde bir araya gelen iki komşunun, dert ortağının (Rukiye ve Nadiye Hanım) mutluluğuna tanık olur. Rukiye Hanım, alkolik kocasından boşandıktan sonra oğluyla kendisine yeni bir yaşam kurar. İyice yaşlanıp güçten düşünce ise kendi isteğiyle huzurevine yerleşir. Nadiye Hanım ise yurtdışında yaşayan kızının yanına gittikten sonra iki arkadaşın bağlantısı kopmuştur. Birbirlerini onca yıldan sonra yeniden bulunca gerçek huzura kavuşurlar. Yaşlanınca düştükleri yalnızlığın ıssızlık vadisinden birbirlerine tutunarak çıkarlar. 

.