Flamingoların Ağıtı

Flamingoların Ağıtı
Hatice Sönmez Kaya
Öykü
Kanguru Kitap
Mayıs 2023, Ankara
126 sayfa

Eğitimci yazar Hatice Sönmez Kaya’nın Kırşehir’de başlayan yaşam serüveni bugün Ankara’da sürüyor. Edebiyat dünyasına 2017’de yayımlanan öykü kitabıyla (Üşü) giren yazarın son kitabı Flamingoların Ağıtı

Kitapta sayfa sayıları 3 ile 11 arasında değişen on altı öykü yer alıyor.  Kitaba adını veren Flamingoların Ağıtı  kitabın onuncu öyküsü. 

Flamingoların Ağıtı, okurunu Seyfe Gölü’ne götürüyor. Burası göçmen kuşların konup dinlendikleri, beslendikleri bir cennettir. Bu güzelliği görmeye gelen konuklar yaz kış eksik olmaz. Öğretmen okulunda yatılı okuyan, dokuz on ay sonra öğretmen olacak gençler, okullar açılmadan güzel bir gün geçirmek dileğiyle gölde piknik yapmak ister, kendilerine uygun bir yer seçerler. Gençlerden biri (Mehmet), sazıyla sözüyle arkadaşlarını coşturur, Gönül Dağı’nı birlikte söylerler. Mehmet’in anasının yaptığı bazlama, patlıcanlı gözleme, haşlanmış yumurta… Göl, eşsiz görünümüyle onları çağırdığında suyun içinde olma isteklerine uyarlar. Sularla sevişir gibi oynaşırlar. Gölün bu mevsimde suyunu çekip bataklık olduğunu akıllarına getirmezler.  Arkalarında “flamingoların ağıtı”nı bırakacaklarını bilmezler.  

Oğlunun öğretmen olduğu gün duyacağı gururla  göğsünün kabarmasını bekleyen, atandığı yerde kullanmak üzere onun için bir halı dokumayı düşleyen ananın yüreğine dinmeyen bir acı düşecektir. Okul kapılarında “Oğlumu gördünüz mü? Memed’im nerede?” diye umutsuzca çırpınırken  halı dokuyarak yaşama tutunmaya çalışacaktır. Dokuduğu halı (üzerinde martılar, flamingolar, onların kanat çırparken yaktıkları ağıt, masmavi gölün ortasına düşen siyah gözyaşları, söğüdün altında telleri kopuk bir saz…) okulun işliğine serilecektir.    

Hatice Sönmez Kaya’nın kitapta yer alan tüm öyküleri insanın kimi sıradan olaylarına (çalıntı bir arabayı farkında olmadan satın almak gibi), kimi eğlenceli yanlarına (yazar olan Börekçi Necip gibi), kimi derin sorunlarına (cansız bedenleri kıyıya vuran sığınmacılar gibi) kimi acımasız yüzlerine (erkek şiddetine kurban giden kadın gibi) tutulan projektörler olarak okurunun karşısına çıkıyor.