Fırtınada Orman Konuşur

13 Ocak 2024

Fırtınada Orman Konuşur
Çağın Özbilgi
Şiir
Klaros Yayınları
Ağustos 2023, Ankara
69 sayfa

Bir söyleşi*sinde “Kendimi şiirin kalbinde konumlandırıyorum.” diyen Çağın Özbilgi, 2018 yılında Ali Rıza Ertan Başarı Ödülü’nü kazanan Gösterişten Uzak Arınma adlı kitabıyla edebiyat dünyasında yerini aldı.

1991 doğumlu olan şair, uzun zamandır şiirle ilgilenmesine rağmen şiirlerini yayımlamaya geç başlamasını (sözü edilen söyleşisinde) şöyle açıklar: “Bir birikim vardı; kıyıda-köşede kalmış, düzeltilmeyi bekleyen birçok şiir. Yola onlarla koyuldum. Denedim-yanıldım, denedim-yanıldım ama vazgeçmedim. Böylesi bir çaba nihayetinde insanın kendi sesini bulmasına yardımcı oluyor. Atılan her adımda emekle harmanlanan, yaşamın içinden izler var.”

İlk kitabını, Ağustos 2023’e kadar altı kitap daha izledi. Fırtınada Orman Konuşur adını verdiği son kitabı ise okuruyla Ağustos 2023’te Klaros Yayınları etiketiyle buluştu.

Otuz beş şiirin yer aldığı kitapta ilk şiirin başlığı (değişeceğine inanarak bütün olumsuz şeylerin) şiirlerin öncesindeki sayfada tek bir dize olarak yer alıyor. Şair, şiirlerinin lirik ve toplumcu-gerçekçi izleği doğrultusunda sırtını umuda yaslıyor. Şiiri hayatın ta kendisi olarak gördüğü gibi kendi hayatını da “şiir: kişisel tarih:im. ne yaşandıysa onu yazdım” (s.23) dizesinde dile getirdiği gibi şiirinin bir parçası/ta kendisi olarak görüyor. Özbilgi, bir okur olarak şiirde yalınlığı önemsediğini dile getirirken bu kitabında şair olarak da yalınlığı gözetiyor. “imdadına yetişilmesi gerekilen bir çağ -bu çağ”da (s. 51)  “yine var olacağız gelecekte/güzel günleri yaratmak için” (s. 56)  inancıyla okurlarına seslenen Özbilgi “hiç görmedim başını okşadığım bir çiçeğin/sevgimi karşılıksız bıraktğını” (s.59) diyerek yüreğini aydınlık tutmaktan yana tavır koyuyor. 

//bi’ gün bi’ şiir yazacağım/o şiir yüzünden şair diyecekler bana da// (s. 22)

Özbilgi’nin “şair” olarak adlandırılacağı şiiri yazıp yazmadığına karar vermek ise okuruna kalıyor.
__________

*Çağın Özbilgi ile Emre Şahinler Söyleşti
edebiyatburada.com (Yararlanma Tarihi: 10 Ocak 2024)