Çalıkuşu Feride

14 Temmuz 2023
Sibel Unur Özdemir
Şair-Yazar

Etkilendiğim karakter, Reşat Nuri Güntekin’in romanından bir karakter. O Çalıkuşu, o Gülbeşeker, o Feride. Sanırım Feride benim gibi pek çok genç kızı etkilemeyi başarmış, okur tarafından sevilmiş bir roman kahramanı. 

Feride, Kamran ile nişanlıyken aldatıldığını öğrenince kalbi kırılır ve Anadolu’nun köy ya da kasabalarından birinde görev almak için İstanbul Maarif Müdürlüğüne başvurur. Onun öğretmen olarak Anadolu’ya gitmek istemesi nişanlısından kaçış gibi gözükse de aslında büyük bir cesaret örneğidir. Romanın geçtiği dönem itibarıyla aklına gelmedik zorluklarla karşılaşır Feride ve bu zorlukların üstesinden azmiyle, çalışkanlığıyla, dik duruşuyla, fedakarlığıyla, aklına yatmayan olaylar karşısında direnmesiyle, yardımseverliğiyle, sevecenliğiyle, iyiliğiyle gelir.  

Çalıkuşu, kolundaki altın bileziğe güvenerek Anadolu’ya gider ve geri kalmışlığın, yoksulluğun, olanaksızlığın, batıl inançların, ön yargıların arasında tek başına mücadele verir. Ayrıca erkek egemen bir toplumda bir kadın olarak ayakları üzerinde durmak için çabalar. 

İşte ben Feride’nin cesaretine, azmine, çalışkanlığına, tuttuğunu koparmasına hayran oldum. Gerek iş hayatında gerek edebiyat dünyasında olsun güçlüklerle karşılaştıkça “Feride yaptıysa ben de yapabilirim. Feride başardıysa ben de başarabilirim.” dedim kendi kendime. Feride’nin yaşadığı dönemle benim yaşadığım dönem aynı değil ama ne yazık ki zaman zaman herkesin karşılaştığı, değişmeyen bazı düşünceler, dayatmalar, mecburiyetler karşısında O’nun gibi dik durabilmek, yılmamak ve yoluna devam etmek önemli. 

Hatırlarsınız, biz Feride’nin yaşadıklarını, onun bütün samimiyeti, içtenliği, saflığı ile tuttuğu günlük sayesinde öğrendik. Feride yalnızlığına arkadaş olması için yaşadıklarını günlüğüyle paylaştı. Sürekli olmasa da ben de Çalıkuşu gibi bazı dönemlerde günlük tutmuştum. Beni etkileyen bir konu olduğunda, hissettiğim duygu ve düşüncelerimi kağıtlara aktarırdım.  Yazmak iyi gelirdi bana. Hâlâ da iyi geliyor. Ömrüm oldukça, sağlığım el verdikçe yazmaya devam edeceğim. Siz de Feride’nin yolundan gidin, günlük tutun, yazın, içinizi dökün, görün bakın nasıl rahatlayacaksınız.